Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Influentare stagiu militar punctaj pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Influentare stagiu militar punctaj pensie

Buna seara! Cum influenteaza stagiul militar calculul punctajului de pensie? Cele 25 de puncte procentuale conform legii 19/2000 reprezinta rata contributiei CAS sau ceva care echivaleaza cu un venit,din care se sustrage ulterior CAS?
O luna de stagiu asimilat pe legea 19/2000 aduce aproximativ 0,6 puncte
1 an si 4 luni aduce 0,6x16=9,6 puncte:12 luni=0.8 puncte in total
Este o aproximare
0,8 puncte:stagiul complet=punctajul mediu anual adus de 1 an si 4 luni de armata