avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Influentare stagiu militar punctaj pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Influentare stagiu militar punctaj pensie

Buna seara! Cum influenteaza stagiul militar calculul punctajului de pensie? Cele 25 de puncte procentuale conform legii 19/2000 reprezinta rata contributiei CAS sau ceva care echivaleaza cu un venit,din care se sustrage ulterior CAS?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:20, 12 Februarie 2018
O luna de stagiu asimilat pe legea 19/2000 aduce aproximativ 0,6 puncte
1 an si 4 luni aduce 0,6x16=9,6 puncte:12 luni=0.8 puncte in total
Este o aproximare
0,8 puncte:stagiul complet=punctajul mediu anual adus de 1 an si 4 luni de armata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! as vrea sa stiu si eu daca stagiul militar obligatoriu ... nikilapa86 nikilapa86 Buna ziua! As vrea sa stiu si eu daca stagiul militar obligatoriu se ia in considerare la pensia de limita de virsta! Daca si cum se calculeaza? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Reclamare aplicare lege / normative pensionare : alexstaneci alexstaneci Pentru stagiul militar, punctajul este incorect (moral)= 0 .15 .Armata a fost obligatorie, iar pe timpul armatei fiecare recrut putea obtine cel putin 0.6 ... (vezi toată discuția)
Pensie Tenea Maria Tenea Maria Sunt nascută in 1960 luna octombrie Am lucrat 21 ani si 4 luni In anul 2002 am iesit la pensie de invaliditate de gradul2 cu un punctaj de23.2439iar ... (vezi toată discuția)