Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Institutie publica
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Institutie publica

Este Caminul Cultural institutie publica in cazul in care nu are personalitate juridica si este organizat ca si compartiment in subordinea consiliului local?
Este institutie publica
Aşezămintele culturale sunt persoane juridice de drept public sau privat, indiferent de forma de organizare şi finanţare, care desfăşoară activităţi în domeniul cultural, de informare şi de educaţie permanentă, reprezentând servicii culturale de utilitate publică, cu rol în asigurarea coeziunii sociale şi a accesului la informaţie.

Aşezămintele culturale pot fi: căminele culturale, casele de cultură, universităţile populare, şcolile populare de arte şi meserii, centrele culturale, formaţiile sau ansamblurile profesioniste pentru promovarea culturii tradiţionale, centrele zonale pentru educaţia adulţilor, centrele pentru conservarea şi promovarea culturii tradiţionale şi altele asemenea.

Pot fi organizate şi pot funcţiona ca aşezăminte culturale fără personalitate juridică oricare dintre aşezămintele culturale prevăzute mai sus, înfiinţate şi organizate prin hotărâri ale autorităţilor deliberative ale administraţiei publice locale, ca şi compartimente de resort în aparatul de specialitate al autorităţilor executive;
Eu tind să cred că putem vorbi de institutii publice, in cazul asezamintelor culturale aflate in subordinea consiliului local, numai in momentul dobândirii de către acestea a personalitaţii juridice. Fac trimitere în acest sens la prevederile Art.2 pct.39 Legea 273/2006 privind finanţele publice locale. Instituții publice locale - denumirea generică, incluzând comunele, orașele, municipiile, sectoarele municipiului București, județele, municipiul București, instituțiile și serviciile publice din subordinea acestora, cu personalitate juridică, indiferent de modul de finanțare a activității acestora;
Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Este institutie publica
ContSters455690, utilizator
Exact OUG 118/2006 mă interesează si pe mine, mai precis, Art. 14. -
(1) Conducerea așezămintelor culturale, instituții publice, este asigurată de directorul general sau, după caz, de director.

(2) Angajarea directorilor generali sau, după caz, a directorilor așezămintelor culturale, instituții publice, se face pe baza susținerii unui concurs de proiecte de management, câștigătorii urmând să încheie un contract de management, în conformitate cu prevederile legii.

(3) Contractul de management va conține programele și proiectele minimale pe care directorul general sau, după caz, directorul se angajează să le realizeze, în condițiile legii.

În cazul acesta si un camin cultural, fara personalitate juridică, organizat ca si compartiment de resort in cadrul primariei, in care functioneaza o singura persoana in functie de executie de referent de specialitate, poate organiza concurs de proiecte de management pentru a fi condus de către un director cultural?
Cornel Vasile a scris:

Aşezămintele culturale sunt persoane juridice de drept public sau privat, indiferent de forma de organizare şi finanţare, care desfăşoară activităţi în domeniul cultural, de informare şi de educaţie permanentă, reprezentând servicii culturale de utilitate publică, cu rol în asigurarea coeziunii sociale şi a accesului la informaţie.

Aşezămintele culturale pot fi: căminele culturale, casele de cultură, universităţile populare, şcolile populare de arte şi meserii, centrele culturale, formaţiile sau ansamblurile profesioniste pentru promovarea culturii tradiţionale, centrele zonale pentru educaţia adulţilor, centrele pentru conservarea şi promovarea culturii tradiţionale şi altele asemenea.

Pot fi organizate şi pot funcţiona ca aşezăminte culturale fără personalitate juridică oricare dintre aşezămintele culturale prevăzute mai sus, înfiinţate şi organizate prin hotărâri ale autorităţilor deliberative ale administraţiei publice locale, ca şi compartimente de resort în aparatul de specialitate al autorităţilor executive;