Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul complet de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul complet de cotizare

Poate fi adaugat stagiu aferent grupa de munca, pentru a intregi la 35 de ani stagiul complet de cotizare ?
Va multumesc anticipat !
procesomanul, utilizator
Legea 263/2010

(1) Constituie stagiu de cotizare și perioada suplimentară la vechimea în muncă acordată pentru perioadele realizate în grupa I, a II-a, în baza legislației anterioare datei de 1 aprilie 2001, respectiv pentru perioadele realizate în condiții speciale și condiții deosebite de muncă;
Acest lucru am observat si eu in decizia mea de pensionare. Stagiul aferent grupelor de munca mi l-a adaugat la stagiul total de cotizare. Daca vreau sa ies la pensie anticipata partial, am 60 de ani varsta, 33 de ani si 6 luni munciti si 2 ani stagiul aferent grupelor de munca. Pot fructifica acei 2 ani de stagiul aferent ca sa fac, cel putin, 35 de ani stagiul complet de cotizare, asa cum cere legea, pentru a depune cererea pentru pensie anticipata partial ? Eu nu am gasit nimic in legislatie in acest sens, sau nu am stiut sa caut. De aceea intreb aici.
procesomanul, utilizator
Da.
Intra.
Se pot fructifica la orice fel de pensionare.
Constituie stagiu de cotizare si perioada suplimentara.....
Perioada suplimentara = stagiul aferent
In lege nu se specifica ca este valabil doar pentru pensia de limita de varsta.
Este valabil pentru orice fel de pensionare.
Va multumesc de raspuns ! V-am dat din nou un like !