avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul complet de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul complet de cotizare

Poate fi adaugat stagiu aferent grupa de munca, pentru a intregi la 35 de ani stagiul complet de cotizare ?
Va multumesc anticipat !
Ultima modificare: Miercuri, 14 Februarie 2018
procesomanul, utilizator
Cel mai recent răspuns: procesomanul , utilizator 12:08, 14 Februarie 2018
Legea 263/2010

(1) Constituie stagiu de cotizare și perioada suplimentară la vechimea în muncă acordată pentru perioadele realizate în grupa I, a II-a, în baza legislației anterioare datei de 1 aprilie 2001, respectiv pentru perioadele realizate în condiții speciale și condiții deosebite de muncă;
Acest lucru am observat si eu in decizia mea de pensionare. Stagiul aferent grupelor de munca mi l-a adaugat la stagiul total de cotizare. Daca vreau sa ies la pensie anticipata partial, am 60 de ani varsta, 33 de ani si 6 luni munciti si 2 ani stagiul aferent grupelor de munca. Pot fructifica acei 2 ani de stagiul aferent ca sa fac, cel putin, 35 de ani stagiul complet de cotizare, asa cum cere legea, pentru a depune cererea pentru pensie anticipata partial ? Eu nu am gasit nimic in legislatie in acest sens, sau nu am stiut sa caut. De aceea intreb aici.
Ultima modificare: Miercuri, 14 Februarie 2018
procesomanul, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da.
Intra.
Se pot fructifica la orice fel de pensionare.
Constituie stagiu de cotizare si perioada suplimentara.....
Perioada suplimentara = stagiul aferent
In lege nu se specifica ca este valabil doar pentru pensia de limita de varsta.
Este valabil pentru orice fel de pensionare.
Va multumesc de raspuns ! V-am dat din nou un like !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spor gr.i,,,la stagiu complet, art.3 lit.r/l263/2010 ContSters290116 ContSters290116 GRUPA SPECIALA se calculeaza pentru ceea ce este STAGIU COMPLET in vederea iesirii la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei? Cu drepturile ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie susana.magyari susana.magyari sunt nascuta la 15.12.1957 si lucrez din sept. 1977.Cand pot iesi la pensie , si daca pot iesi anticipat? (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? anna_ema anna_ema buna ziua v-as ruga sa ma lamuriti si pe mine,daca am dreptul la pensie in ianurie 2013.m-am nascut in 07.11.1950.in 1972 am intrat la fac.de medicina si ... (vezi toată discuția)