Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recunoașterea studiilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recunoașterea studiilor

Buna ziua,sunt arhivar într-o instituție publică postul a fost scos la concurs cu studii medii.intrebarea este sub ce forma se poate să mi se recunoască studiile superioare,ele fiind făcute în domeniu și anume facultatea de istorie,specializarea arhivistică în condițiile în care am fost încadrată cu studii medii pentru că așa cerea postul...o lege și articolele aferente va rog.Multumesc.
Nu aveti nevoie de recunoastere , intrucat postul este pe studii medii ... puteti doar solicita angajatorului, in conditiile prevazute de lege, transformarea postului intr-unul care necesita studii superioare.
Asta nu știu ,pe baza carei legi pot cere transformarea? In condițiile în care sunt personal contractual iar restul colegilor sunt funcționari publici?
Fiind personal contractual , exista HG 286/2011
[ link extern ]