Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sunt amenințată cu publicarea de poze intime pe ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sunt amenințată cu publicarea de poze intime pe Facebook. Cum pot opri persoana să facă acest lucru?

ajutor va rog 1 persoana detine poze intime cu mn ...a trimis si altei persoane pozele ce le detine ...si acea persoana la care ia trimis poze cu mn ..ma ameninta ca le publica pe facebook . ce pot face pe cale llegala?pana nu ajung pe fb ajutorrr
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
1. Sa raportezi mesajul in care esti ameninta si profilul pentru amenintare/hartuire - ai optiune la facebook
2. Sa le oferi indivizilor textul din lege sa stie la ce se preteaza:
Fotografierea unei persoane aflate într-un spațiu privat, indiferent că acel spațiu îi aparține ei sau altei persoane, fără acordul acesteia, este de principiu interzisă, indiferent dacă este urmată sau nu de utilizarea acelei imagini sau înregistrări (art. 74 lit. c) din Noul Cod Civil). Mai mult decât atât, în condițiile Codului Penal[1] fotografierea unei persoane aflate în spații private fără consimțământul său ar putea reprezenta infracțiune pedepsită cu amendă sau chiar închisoare.
3. Sa inveti sa nu mai comunici cu persoane in care nu ai incredere si sa pastrezi intinimatea corpului pentru momentele de intimitate
@Elena
Eu cred ca pozele s-au facut cu acordul Cosminei, ce-i drept nu in scopul publicarii lor pe undeva. Asta s-ar putea demonstra foarte usor prin postura in care a fost surprinsa.

@Cosmina
Atentie ca daca vi se cere sa (nu) faceti ceva in schimbul nepublicarii/stergerii pozelor se cheama santaj si este o infractiune destul de grava. Incercati sa obtineti probe (mesaje sau convorbiri inregistrate) si anuntati imediat politia.
DinuX, utilizator
Ai drepturi, iar persoana ce vrea să îţi publice fotografiile trebuie să înțeleagă că nu te lași intimidată sau șantajată.
Amenințarea şi șantajarea sunt infracțiuni, iar cel ce îţi tulbură liniștea poate fi sancționat de lege.
Tot ce nu se rezolvă la timp se rostogolește şi crește.
Vina poate fi dată de prea multă încredere acordată unor persoane manipulatoare sau fără scrupule sau de înțelegeri greșite.
Indiferent de situație facilitarea unor discuții pot duce la rezolvare conflictului apărut.