Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Administrator SRL-director
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Administrator SRL-director

Administratorul unui SRL, care este si asociat unic, poate avea contract deunca cu functia de director?
Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Poate fi angajat pe oricare din cele doua funcții menționate de dvs.

Adica ar putea sa se angajeze pe functia de director, iar in fisa postului sa apara atributii de transport? Este in regula?
Și de conducător auto, pe lângă cele de director.
carmengheorghiu, utilizator
Este în regula, întrucât legislația nu interzice acest lucru.

Codul muncii
Art. 40
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
......
Cornel Vasile, Consilier juridic

Cornel Vasile a scris:

Este în regula, întrucât legislația nu interzice acest lucru.

Codul muncii
Art. 40
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
......

Raman cumva la parerea mea ca pentru fiecare din cele doua functii exista atributii specifice postului care la prima vedere nu sunt compatibile, mai ales ca unui post de executie, cum este cel de sofer/transportator i s-ar conferi atributii de conducere. Mai repede as vedea angajarea ca sofer, iar restul atributiilor sa fie cumva asumate in calitate de administrator societate.

Invers ar insemna ca unui director general i se atribuie fisa postului cu atributiile specifice unui conducator auto, asta daca nu este vorba doar de simpla folosire a masinii in timpul activitatii de director. Si nu cred ca la acest lucru va referiti.

Iar asa cum spuneti dle Cornel Vasile, se specifica in articolul citat "in conditiile legii". Poate vin si alti colegi specializati pe resurse umane sa ne ajute in interpretarea legii. Succes!