Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Calcul taxe si impozite
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Calcul taxe si impozite

Buna ziua. Cum se calculeaza impozitul pe 2 proprietati daca proprietarii au murit in 2009 si abia acum am ajuns la notar,noi ca mostenitori,dar cei de la taxe si impozite nu stiu cum sa calculeze impozitul? Din auzite stim ca se calculeaza pe ultimii 5 ani sau se prescrie. Va rog sa ne dati mai multe detalii.multumesc .Sant cate 2000mp in zona b a orasului
george-neagu, moderator
In cazul cladirilor imobilelor dobandite si nedeclarate, impozitul se poate calcula retroactiv doar pe 5 ani+anul curent.
Problema este ca aveti nevoie de certificat fiscal pentru succesiune. Nu cred ca o sa va elibereze certificatul cu datorii.
dar cu ceilalti ani se prescriu? cei de la impozite mi/au eliberat certificatul fiscal cu datorii dar nu vor sa/mi calculeze impozitul.ce pot sa fac?