Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Suspendare dupa cerere de repunere pe rol dupa ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Suspendare dupa cerere de repunere pe rol dupa suspendare. Recurs sau o noua cerere de repunere pe rol?

Ca urmare a neprezentarii partilor in instanta s-a dat o incheiere de suspendare în baza art. 411 alin. 2 C. pr. civ.
S-a formulat cerere de repunere pe rol in care s-a cerut si judecarea in lipsa. De asemenea, s-a trimis si o cerere expresa, separata, de judecare in lipsa.
Partile iarasi nu s-au prezentat si s-a dat o incheiere de suspendare asemanatoare ca si prima incheiere .
Din a doua incheiere lipseste aceasta fraza: "Instanţa constată că reclamanţii nu au solicitat judecarea cauzei în lipsă." (in prima incheiere apare aceasta fraza)
Asadar nu s-a respins cererea de repunere pe rol ci s-a suspendat din nou (desi era deja suspendat).

Care este calea de urmat in aceasta situatie ?
recursul
Daca hotararea este data in apel,sau este fara drept de apel,potivit legii, formulati recurs,daca nu, formulati apel[Art.466-482NCPC]
Am scris ca este vorba despre niste incheieri si suntem la fond.
Daca s-a dat aceasta noua incheiere de suspendare, se consideră ca a inceput un nou termen de suspendare de 6 luni ?