avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Suspendare dupa cerere de repunere pe rol dupa ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Suspendare dupa cerere de repunere pe rol dupa suspendare. Recurs sau o noua cerere de repunere pe rol?

Ca urmare a neprezentarii partilor in instanta s-a dat o incheiere de suspendare în baza art. 411 alin. 2 C. pr. civ.
S-a formulat cerere de repunere pe rol in care s-a cerut si judecarea in lipsa. De asemenea, s-a trimis si o cerere expresa, separata, de judecare in lipsa.
Partile iarasi nu s-au prezentat si s-a dat o incheiere de suspendare asemanatoare ca si prima incheiere .
Din a doua incheiere lipseste aceasta fraza: "Instanţa constată că reclamanţii nu au solicitat judecarea cauzei în lipsă." (in prima incheiere apare aceasta fraza)
Asadar nu s-a respins cererea de repunere pe rol ci s-a suspendat din nou (desi era deja suspendat).

Care este calea de urmat in aceasta situatie ?
Cel mai recent răspuns: ginberto , utilizator 12:19, 20 Februarie 2018
recursul
Daca hotararea este data in apel,sau este fara drept de apel,potivit legii, formulati recurs,daca nu, formulati apel[Art.466-482NCPC]
Am scris ca este vorba despre niste incheieri si suntem la fond.
Daca s-a dat aceasta noua incheiere de suspendare, se consideră ca a inceput un nou termen de suspendare de 6 luni ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

As vrea sa stiu cum sa fac recurs arhip_bogdan2002 arhip_bogdan2002 Buna ziua. As vrea sa stiu cum sa fac recurs. In prima instanta am cerut judecarea in lipsa unde am explicat ca eu sunt o persoana cu handicap, ... (vezi toată discuția)
Suspendare 411 alin. 1 pct. 2 c.pr.civ lipsa partilor. recurs Notsure Notsure Buna dimineata! Am si eu urmatoarea situatie: am un proces la care mi s-a dat suspendarea judecatii, cu drept de recurs pe toata perioada suspendarii. Unde ... (vezi toată discuția)
De ce s-a suspendat procesul de marire pensie alimentara? Cris1971 Cris1971 Buna ziua, am deschis proces marire pensie alimentara , primul termen a fost ieri 17.02.15. Inainte de primul termen de judecata, in 23 ianuarie am mai depus ... (vezi toată discuția)