Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitul pe teren vandut
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitul pe teren vandut

Buna ziua
Va rog frumos sa ma ajutati cu o informatie: daca am vandut un teren in valoare de 40.000 de euro, trebuie sa platesc impozit la stat pentru aceasta tranzactie? Si daca da, cat anume?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua,

Nu, nu trebuie achitat, avand in vedere ca suma incasata este sub plafonul stabilit de prevederile art. 111 C. Fiscal: "La transferul dreptului de proprietate și al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcțiilor de orice fel și a terenurilor aferente acestora, precum și asupra terenurilor de orice fel fără construcții, contribuabilii datorează un impozit care se calculează prin aplicarea cotei de 3% asupra venitului impozabil. Venitul impozabil se stabilește prin deducerea din valoarea tranzacției a sumei neimpozabile de 450.000 lei."

Astfel, pentru aceasta operatiune sunteti scutita de la plata impozitului.

Toate cele bune,

Av. Oana Beldie