Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ,am o intrebare???am nevoie de cazier din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ,am o intrebare???am nevoie de cazier din Rimini e,pot sa fac o inputernicire la un notare???Ciao procura mai multe limbi???e valabila in Romania???DANA Italia

As dori sa fac o procura pt
Certicat de nastere in original
Buletin de identitate
Cazier juditiar....
Se poate face cu o singura procura din Italia???cu optiunea multe limbi???
Cum adică cu "opțiunea multe limbi"?
În limba in care e întocmită, aia e.
Se poate face, dar nu cu "optiunea multe limbi". :)
Daca incheiat procura la un notar public din Italia, asigurati-va ca procura se incheie in forma autentica (atto pubblicco) si nu cu legalizare de semnatura (scrittura privata autenticata). Apoi procura trebuie apostilata la Parcchetul (Procura della Republica ) de pe langa Tribunalul in carui circumscriptie se afla biroul notarial. Apoi, in Romania, procura trebuie tradusa de un traducator autorizat. Apoi semnatura traducatorului trebuie legalizata la un birou notarial. Abia apoi procura se poate folosi.
Daca, in schimb, incheiati procura la consulat/ambasada, puteti sari toti pasii de mai sus, procura fiind valabil si putand fi folosita direct, ca si cum ar fi fost incheiata la un birou notarial din Romania.
Acum am citit mai bine intrebarea. Daca nu am inteles bine, si de fapt dvs doriti sa faceti o procura in Romania pentru a putea fi folosita in Italia, cel mai simplu este sa mergeti si sa o faceti la consulatul/amabasada Italiei in Romania.
Daca o faceti la un birou notarial, aceasta trebuie apostilata la camera notarilor publici, apoi tradusa si legalizata si abia apoi poate fi folosita in Italia.