Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii si plati pentru Pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii si plati pentru Pfa

Buna seara. Detin pentru prima dată Pfa si nu stiu cum trebuie să plătesc si ce trebuie sa plătesc dupa începerea activității? Va multumesc!
george-neagu, moderator
Acum la infiintare ati depus si declaratia 220 cu venitul estimat pentru anul 2018 si veti primi decizie de impunere cu platile trimestriale pentru impozitul pe venit de 10% aplicat la ce ati declarat in d220. Termenul de plata este pana pe 25 ultimei luni din fiecare trimestru.
Mai trebuie sa depuneti declaratia 600 pentru plata contributiilor sociale la sanatate si pensie doar daca venitul estimat pentru acest an este peste 22800 lei.
george-neagu, moderator