avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... LP eliberata de DSP VS Ordinul Fizioterapeutilor?!
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

LP eliberata de DSP VS Ordinul Fizioterapeutilor?!

Pe 12.02.2018 a intrat in vigoare in M.O. legea 229/2016 privind statutul fizioterapeutului. Intrebare: ce se intampla cu Autorizatiile de Libera Practica(ALP) emise anterior legii cu termene de valabilitate pe 6 luni(debutantii), 1 an, respectiv 5 ani.Caz concret: Autorizatia mea de Libera Practica eliberata de DSP este valabila pana in data de 23.05.2020. Acum Colegiul Fizioterapeutilor elibereaza aceasta ALP(avand o taxa "zic eu prea mare": 100 lei inscrierea si 300 lei cotizatia anuala).Legal imi pot anula ALP eliberata de DSP?Ce se intampla daca nu ma inscriu in Colegiu pana la data de 23.05.2020(termenul de valabilitate al ALP).Pt. ca "matematic: 100 lei inscrierea+30 lei analizele+ legalizarea diplomei+timp pierdut+300 lei cotizatie anuala( 2018/2019/2020)=aprox. 1500 lei, la care se adauga efectuarea de credite anuale(un curs de o zi sau doua avand preturi minime de 450-500 lei ).Total minim estimat: alti 1500 lei pe 3 ani.Total general estimat 3000 lei. Daca am da in judecata Colegiul Fizioterapeutilor, unindu-ne mai multi fiziokinetoterapeuti, intr-un proces colectiv , am putea castiga?Ei nu au fost transparenti: nespunand cum au ajuns la concluzia ca fiecare fizioterapeut trebuie sa"DONEZE :) "300 lei anual(taxa pt. ce???"revista colegiului??, "sediul colegiilor"?, "salariile" membrilor alesi? etc.(in Franta taxa anuala e de 75 euro: salariul minim 1800 euro/luna (in spitale)maxim in liberal 7000 euro-12000 euro/lunar.In Romania salariul incepe de la 1900 lei si se duce maxim in 3800 lei.Cum au calculat ei ca fiecare fizioterapeut din Romania trebuie sa dea 300 lei.Mai absurd e ca si mamicile in concediu prenatal trebuie sa achite o suma de 60 lei anual, s.a.m.d.Privind discriminarea: poate verifica un avocat daca nu e discriminatoriu sa pui sa-si completeze programa analitica, prin alte stagii, doar o anumita categorie de fizioterapeuti(din cate stiu doar cei sub 10 ani de profesie).Dupa ce criteriu au ales acesti 10 ani???Acum 10 ani se faceau mai multe stagii clinice?

Alte discuții în legătură

Valabilitate autorizatie libera practica d22d d22d Buna ziua. Am alp valabil conform legii 460/2003, legii 598/2001 si oug 83/2000, pe termen nedeterminat, eliberat de dsp bucuresti in 2015, ... (vezi toată discuția)
Anulare aviz libera practica prin hotarare mof sorana-m sorana-m Buna seara, In noiembrie 2016,a fost promulgata legea 229/2016, care “aduna in aceeasi oala” absolventii facultatilor de Balneofiziokinetoterapiedin ... (vezi toată discuția)
Indrumatori stagiu consilieri juridici Iulian81 Iulian81 De unde sa-si gaseasca consilierii stagiari indrumatori si mai ales cum sa respecte Statutul profesiei de avocat daca ei sunt cam cu totul alt ceva... ? Adica ... (vezi toată discuția)