Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Trântitul de mobila , scăpat de lucruri și /sau ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Trântitul de mobila , scăpat de lucruri și /sau vorbitul în timpul orelor de liniște se cataloghează ca nerespectare?

Întreb acest lucru, pentru ca am niște vecini bătrâni care nu sunt liniștiți ca alții.. și în plus nu ne înțelegem sa zicem așa. . Și care un timp avea "obsesia"de a bate, și nu neapărat fiindcă era nevoie .. (barbatul, fiind șo și soție de 79+ ani în prezent,) , iar de la un timp de plângerile făcute personal la ușă dansului sa mai domolit , dar în fiecare zi trebuie sa se certe intre ei, sa "scape " ceva (zicI ca muta mobila..) iar eu având servici im schimburi, mai fac și desen , editare foto am nevoie de liniște , iar uneori eu mai vorbesc la telefon după ora 22:00... și ași vrea sa știu dacă aceste "zgomote" se calculează ca nerespectarea orelor de liniște " Mulțumesc anticipat
Trebuie sa cunoasteti ca legiutorul a prevazut praguri fonice admis
Astfel pragul fonic admisibil in apartamente este de 60-65 db
Ca si comparatie realizati ca numai vehiculele in trafic realizeaza zgomote care depasesc pragul de 65-85 db
Incercati sa solutionati cu intelegere,decenta,intelepciune si cu toleranta problemele inerente intre vecinii de apartament
Dupa cum vecinii dv scapa ceva si dv mai vorbiti la telefon dupa ora 22....
Sunt condominii care din constructie prezinta un dezavantaj major in sensul ca izolatia fonica intre apartamente este scazuta ceea ce poate genera disonfort mai ales in cazul persoanelor in etate,cu diferite afectiuni sau acelora care necesita liniste deplina