Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... informatii la legea 189/2000.....
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

informatii la legea 189/2000.....

in calitate de beneficiara a pensiei de urmas , conform legii 189/2000, sunt scutita de impozit pentru terenul ce il posed in alta localitate decat cel de domiciliu????
Presupun ca sunteti beneficiara a indemnizatiei prevazuta la art. 3 din Legea nr. 189/2000. Potrivit prevederilor pct. 206, pct. b) din H.G. nr. 44/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Codului fiscal, aveti dreptul sa beneficiati de scutire la plata impozitului pe teren numai daca sotul dvs. a fost asasinat / executat din motive etnice.

206. Scutirea de impozit pe cladiri, impozit pe teren, taxa asupra mijloacelor de transport, taxa pentru eliberarea certificatelor, avizelor si autorizatiilor, de taxele speciale adoptate de consiliile locale, precum si de alte taxe locale stabilite conform art. 283 din Codul fiscal se acorda pentru:
b) persoana fizica, cetatean roman, care in perioada regimurilor instaurate cu incepere de la 6 septembrie 1940 pana la 6 martie 1945 a avut de suferit persecutii din motive etnice, dupa cum urmeaza:
1. a fost deportata in ghetouri si lagare de concentrare din strainatate;
2. a fost privata de libertate in locuri de detentie sau in lagare de concentrare;
3. a fost stramutata in alta localitate decat cea de domiciliu;
4. a facut parte din detasamentele de munca fortata;
5. a fost supravietuitoare a trenului mortii;
6. este sotul/sotia persoanei asasinate sau executate din motive etnice, daca ulterior nu s-a recasatorit.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea