Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Acte gãsite dupã depunerea declarațiilor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Acte gãsite dupã depunerea declarațiilor

Mi-au fost predate azi mai multe facturi din luna septembrie, dar între timp am depus declaratiile 300 și 100 (cu depunere trimestrială). Care ar fi procedura pe care ar trebui să o urmez pentru rectificare?
Vă mulțumesc.
Qimer, utilizator
O sa va mai ceara si jurnalul de vanzari sau (si) cumparari , iar daca sunteti platitor trimestrial le poate cere si pe 3 luni !
Oricum o sa depuneti declaratie lunara de TVA daca aveti achizitii intracomunitare .
Mulțumesc! :yes:
La decontul TVA urmator, sumele respective le treceti la regularizari, fie la achizitii, fie la livrari(prestari), depinde unde se incadreaza facturile primite mai tarziu.
Si eu cred ca mai degraba ar trebui sa treaca sumele la regularizari , avand in vedere faptul ca declara TVA lunar , dar poate ca nu vrea sa ia amenda din cauza asta , sau vrea ca totul sa fie facut asa cum trebuie .