Forum Discuţii juridice Executare silită Sechestru asigurator
Discuție deschisă în Executare silită

Sechestru asigurator

Daca Sechestru asigurator a fost instituit de ANAF- serviciul de executari Iasi, iar bunurile asupra carora s-a instituit sechestrul se afla in Onesti, instanta competenta sa judece contestatia împotriva acestuia este Judecatoria Onesti?
Buna ziua,
Potrivit dispozitiilor art 213 alin.13 din Codul de procedura fiscala, impotriva deciziei prin care se dispune instituirea masurilor asiguratorii, cel interesat poate face contestatie la instanta de contencios administrativ competenta.
Aceste dispozitii trebuie coroborate cu cele ale art.10 alin.1 din Legea 554/2004.
Daca valoarea creantei bugetare este de pana la 1.000.000 lei, competenta este cea a Tribunalului Bacau, iar daca depaseste aceasta suma, competenta este a Curtii de Apel Bacau. Sper ca raspunsul nostru sa va fie de folos.
Av. Oana Beldie
Va multumesc!