Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... adunarea generală a asociatiei poatr lua decizia de a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

adunarea generală a asociatiei poatr lua decizia de a scuti de la plata schimbării liftului

se poate ca adunarea generala sa scutească se la plata parterul pentru schimbarea liftului
Conform dispozitii in vigoare liftul constituie parte comuna a carui intretinere si reparatie intra in responsabilitatea asociatiei de proprietari care are obligatia sa repartizeze contravaloare costuri tuturor proprietarilor fara exceptie
Conform disp HG nr 1588/2007 asociatia de proprietari poate dispune exonerarea de la obligatia de plata c/v costuri cu energia electrica pentru proprietarii apartamentelor de lasubsol,demisol,
parter,mezanin,etaj 1
SECŢIUNEA a 2-a

Repartizarea cheltuielilor pe număr de persoane

Art. 35. - Prin hotărâre a adunării generale, pot fi exceptate de la plata cheltuielilor aferente consumului de energie electrică pentru funcţionarea ascensorului/ascensoarelor persoanele care locuiesc în apartamente situate la subsol, demisol, parter, mezanin, precum şi la etajul 1 din clădirile fără mezanin. De asemenea, în cazul clădirilor care au amplasate la etajele superioare băi, spălătorii, uscătorii, prin hotărâre a adunării generale, persoanele care locuiesc în apartamente situate la subsol, demisol, parter, mezanin, precum şi la etajul 1 din clădirile fără mezanin pot să fie exceptate de la plata cheltuielilor aferente consumului de energie electrică pentru funcţionarea ascensorului/ascensoarelor, în baza unor angajamente personale, date în scris către asociaţia de proprietari de către persoanele care nu folosesc spaţiile de la etajele superioare.

Hotararile adunarii generale care contravin dispozitiilor in vigoare pot fi contestate in instanta de judecata