Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Plata liftului la blloc
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Plata liftului la blloc

Va rog spunetimi care este lega cu liftul. Am inteles ca parterul,demisolul si etj.1 nu m-ai sunt bagati la cheltuelile lunare pt. lift. Va multumesc anticipat.
Liftul reprezinta parte comuna
Conform dispozitii in vigoare proprietaii au obligatia sa achite periodic coele de intretinere inclusiv parti comune
Exista exceptia ca proprietarii de la parter,mezanin,etaj 1 sa fie exonerati de la obligatia plata energie electrica aferenta functionare lift-daca exista acordul adunarii generale
HG nrv 1588/2007
Art. 35. - Prin hotărâre a adunării generale, pot fi exceptate de la plata cheltuielilor aferente consumului de energie electrică pentru funcţionarea ascensorului/ascensoarelor persoanele care locuiesc în apartamente situate la subsol, demisol, parter, mezanin, precum şi la etajul 1 din clădirile fără mezanin. De asemenea, în cazul clădirilor care au amplasate la etajele superioare băi, spălătorii, uscătorii, prin hotărâre a adunării generale, persoanele care locuiesc în apartamente situate la subsol, demisol, parter, mezanin, precum şi la etajul 1 din clădirile fără mezanin pot să fie exceptate de la plata cheltuielilor aferente consumului de energie electrică pentru funcţionarea ascensorului/ascensoarelor, în baza unor angajamente personale, date în scris către asociaţia de proprietari de către persoanele care nu folosesc spaţiile de la etajele superioare.