Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum se declara veniturile obtinute din minat ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum se declara veniturile obtinute din minat crypto-monede?

Salutare tuturor,

Intrebarea mea se refera la declararea veniturilor obtinute prin valorificarea crypto-monedelor dobandite prin minat.

Minatul reprezinta, in mare, rularea unei aplicatii pe unul sau mai multe calculatoare/dispozitive specializate prin care "minerul" ajuta reteaua monedei, acesta fiind recompensat de catre retea primind o anumita suma din moneda respectiva.
Trebuie sa mentionez ca minatul presupune un consum foarte mare de curent electric si o investitie initiala (calculatoarele sau dispozitivele specializate folosite), iar profitul este sub 10% din sumele incasate.

Cum se declara aceste venituri? Trebuie declarata doar contravaloarea in lei atunci cand lichidam monedele sau trebuie facut un raport lunar?
geo444, utilizator
"Având în vedere că veniturile din tranzacţionarea criptomonedelor nu se regăsesc enumerate printre veniturile neimpozabile, menţionate în Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, rezultă că acestea sunt venituri impozabile”, arată Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF).
Astfel, cei care au obținut venituri din criptomonede ar trebui, teoretic, să plătească Fiscului impozit pe venit și contribuții sociale, în funcție de câștigurile realizate. Practic, se aplică aceleași reguli ca și la investițiile pe bursă.
[ link extern ]

Vedeti si
Opinie EY: Tranzacționarea cripto-monedelor și impozitarea acestora
www.avocatnet.ro/articol_476...
Cornel Vasile, Consilier juridic