Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Transferul contributiilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Transferul contributiilor

Buna seara,
as avea o intrebare cu privire la cresterea salariului brut in urma transferului de contributii in sarcina angajatului, compania este obligata sa creasca brutul sau poate da acea diferenta ca si prima ?
exista obligativitatea pentru companii ca sa creasca brutul, am inteles ca unii angajatori au recurs la prime pentru a acoperi acea diferenta ?
imi puteti spune care este varianta corecta si legala?
In luna martie nu se mai acorda prime brute decat daca asa stabileste conducerea societatii. In mod normal daca se dorea majorarea salariilor brute cu 20%, pana la aceasta data ar fi trebuit sa semnati actul aditional.
Angajatorii au acordat aceste prime brute in lunile ianuarie, respctiv februarie 2018 si nu au intocmit actele aditionale deoarece s-a speculat ca legea privind trecerea contributiilor de la angajator la angajat se va abroga. Ori, acest lucru nu s-a intamplat si nici nu se va intampla, asa ca ar fi trebuit sa se procedeze la intocmirea de acte aditionale.
De unde ati dedus ca in luna martie nu se mai acorda prime brute ?
Sa inteleg ca se pot acorda prime brute in continuare?pgt ca doamna Iulia Nedelcu ne scrisese ca doar pt lunile ian si feb.
Din cate stiu nu exista un text de lege care sa interzica asa ceva.
Am spus asa: In luna martie nu se mai acorda prime brute decat daca asa stabileste conducerea societatii. In mod normal daca se dorea majorarea salariilor brute cu 20%, pana la aceasta data ar fi trebuit sa se semneze actul aditional.
LA ACEST LUCRU M-AM REFERIT, NU CA NU SE MAI ACORDA PRIME!! am spus doar ca 99% dintre angajatorii care nu au majorat bruturile de la 01.01.2018, au oferit prime angajatilor in lunile ianuarie si februarie.
In cazul domnului de mai sus, probabil angajatorul dansului va acorda prime a la long, intrucat nu s-au semnat acte aditionale.
Si evident ca nu exista nici un text de lege care sa interzica acordarea de prime!!!!