avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Obligatia de plata a intretineri conform art 517
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Obligatia de plata a intretineri conform art 517

Conform art 517 cine este obligat la plata intretineri, sotul, sotia precum ;i fosti sotii.
frati si surorile.
descendentul este obligat la ]ntretinere ]naintea ascendentului.
Vas ruga un punct de vedere in ce ordine sse face dac[ nu se completeaza plata sumei.
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 15:17, 7 Martie 2018
Ordinea de plata a intretinerii este prevazuta de art.519NCC"Intretinerea se datoreaza in ordinea urmatoare:
a)sotii si fostii soti isi datoreza intretinere inaintea celorlalti obligati;
b)descendentul este obligat la intretinere inaintea ascendentului,iar daca sunt mai multi descendenti sau mai multi ascendenti,cel in grad mai apropiat inaintea celui mai indeparat;
c)fratii si surorile sis datoreaza intretinere dupa parinti,insa inaintea bunicilor."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunicul meu a avut două fete, eu fiind nepoata celei mai în ... Denxela Denxela Bunicul meu a avut două fete, eu fiind nepoata celei mai în vârstă dintre ele. Mama mea a decedat, iar acum mătușa mea este singură fiică în viață a ... (vezi toată discuția)
Obligatia de intretinere Vasile1959 Vasile1959 art. 516, alin (1) din codul civil prevede ca: Obligaţia de întreţinere există între soţ şi soţie, rudele în linie dreaptă, între fraţi şi ... (vezi toată discuția)
Obligatiile parintilor fata de copilul adult cu handicap accentuat Sarah01 Sarah01 ce obligatii au parintii fata de copilul adult (34ani) care este bolnav psihic (schizofrenie paranoida) si incadrat in grad de handicap fara drept la insotitor ... (vezi toată discuția)