Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Obligatia de plata a intretineri conform art 517
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Obligatia de plata a intretineri conform art 517

Conform art 517 cine este obligat la plata intretineri, sotul, sotia precum ;i fosti sotii.
frati si surorile.
descendentul este obligat la ]ntretinere ]naintea ascendentului.
Vas ruga un punct de vedere in ce ordine sse face dac[ nu se completeaza plata sumei.
Ordinea de plata a intretinerii este prevazuta de art.519NCC"Intretinerea se datoreaza in ordinea urmatoare:
a)sotii si fostii soti isi datoreza intretinere inaintea celorlalti obligati;
b)descendentul este obligat la intretinere inaintea ascendentului,iar daca sunt mai multi descendenti sau mai multi ascendenti,cel in grad mai apropiat inaintea celui mai indeparat;
c)fratii si surorile sis datoreaza intretinere dupa parinti,insa inaintea bunicilor."