Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Nedeclarare tamponare auto in 24h
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Nedeclarare tamponare auto in 24h

Sunt in urmatoarea situatie destul de ciudata
Am tamponat o masina care era parcata in curba, M-am uitat in jur, proprietarul nu era pe acolo, i-am lasat un biletel in geam cu nr meu de tel, dar nu m-a sunat.
In zona sunt camere video, deci daca vrea sa-mi afle numarul masinii, sigur o poate face, mai ales ca a fost si martori, dar nimeni nu stia a cui e masina.
Ideea e ca el nu m-a sunat, iar eu nu stiu cine e, si daca a declarat sau nu accidentul la politie. (eu nu l-am declarat).
Mentionez ca eu aveam toate actele in regula, si RCA valid, si chiar eram dispus sa-i dau omului RCA-ul, fiind o dauna minora (bara lui necesita revopsire)

Intrebarile mele sunt urmatoarele
1. daca el a declarat la politie incidentul, mie in cat timp imi vine acea citatie acasa ca sa ma prezint la sectie pt connstatare? Dureaza gen 1-2 sapt, sau cateva luni?
2. Ce risc eu daca el a declarat singur accidentul?
3. Daca ma trezesc peste 3 luni cu citatia acasa, pentru a constata un accident produs in urma cu cele 3 luni, mai pot sa-i dau rca-ul acelui om, avand in vedere ca la vremea cand accidentul s-a produs RCA-ul era valabil? Sau trebe sa i-o repar pe banii mei?

Multumesc,
Daca pagubitul are interes si sesiseaza evenimentul in ziua declararii evenimentului sunteti contactat de catre politie
Riscati amenda si suspendare permis