avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Adaos comercial la comert
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Adaos comercial la comert

Buna seara. Am o intreprindere individuala noua mai exact o taraba in piata cu fructe si legume si a-si vrea sa stiu care ar fi adaosul pt preturi,e problema daca pun 100%??nu vreau sa am probleme de un eventual control....Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 7 Martie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 22:09, 6 Martie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti pune adaosul oricat de mare va permite piata, astfel incat sa vindeti produsele. Nu exista o limita maxima in acest sens, cum era mercurialul pe vremea lui Ceausescu.

Exista la medicamente si, de aceea, unele nu se gasesc. (Asta e alta discutie.)
Ultima modificare: Marți, 6 Martie 2018
Iulian MANEA, Contabil
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, liberalismul presupune o lipsă ă limitării prețurilor de către stat.

În piața se cumpara însă unde e mai ieftin si nu unde e mai scump...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, intr-o piata libera, negustorul vinde cat de scump poate iar clientul cumpara de unde e cel mai ieftin.

Asa apare abundenta. Cand sunt interventii din afara (statul sau calamități, de exemplu) produsele sunt putine si scumpe.
Ultima modificare: Marți, 6 Martie 2018
Iulian MANEA, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Piata este considerata magazin specializat ? florinovici florinovici In lumina ultimilor modificari ale codului fiscal, se impune ca toti comerciantii sa vanda cu casa de marcat fiscala. Am firma (SRL), vand in piata ... (vezi toată discuția)
E corecta executarea? marinelapolescu marinelapolescu Buna, ne-am deplasat cu executorul la debitor, fiindca acesta nu-si mai respecta angajamentul (un proces-verbal facut de executor prin care se obliga de ... (vezi toată discuția)
Înregistrare în contabilitate marfă cumpărată de la țărani Creteanu Laura Creteanu Laura Cum as putea sa fac nir pt marfa cumparata de la \"taranii\" care nu fac facturi? Am auzit de bon de achizitie\",dar nu stiu exact ce este si daca e suficient ... (vezi toată discuția)