Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Adaos comercial la comert
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Adaos comercial la comert

Buna seara. Am o intreprindere individuala noua mai exact o taraba in piata cu fructe si legume si a-si vrea sa stiu care ar fi adaosul pt preturi,e problema daca pun 100%??nu vreau sa am probleme de un eventual control....Multumesc
george-neagu, moderator
Puteti pune adaosul oricat de mare va permite piata, astfel incat sa vindeti produsele. Nu exista o limita maxima in acest sens, cum era mercurialul pe vremea lui Ceausescu.

Exista la medicamente si, de aceea, unele nu se gasesc. (Asta e alta discutie.)
Iulian MANEA, Contabil
Da, liberalismul presupune o lipsă ă limitării prețurilor de către stat.

În piața se cumpara însă unde e mai ieftin si nu unde e mai scump...
Da, intr-o piata libera, negustorul vinde cat de scump poate iar clientul cumpara de unde e cel mai ieftin.

Asa apare abundenta. Cand sunt interventii din afara (statul sau calamități, de exemplu) produsele sunt putine si scumpe.
Iulian MANEA, Contabil