Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Beneficiarul legii 189/2000 a decedat, sotia are drept ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Beneficiarul legii 189/2000 a decedat, sotia are drept de scutire?

Buna ziua, beneficiarul legii 189/2000 a decedat, sotia are drept de scutire pe casa si teren?
george-neagu, moderator
Potrivit art. 464 alin. (1) lit. s) din Codul fiscal, „nu se datorează impozit/ taxă pe teren pentru (…) terenul aferent clădirii de domiciliu, aflat în proprietatea sau coproprietatea persoanelor prevăzute la art. 1 şi art. 5 alin. (1) - (8) din Decretul-lege nr. 118/1990, republicat, .." ( n.m., sotia are dreptul)

în conformitate cu dispoziţiile art. 456 alin. (1) lit. s) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal „nu se datorează impozit/ taxă pe clădiri pentru (…) clădirea folosită ca domiciliu aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor prevăzute la art. 1 şi art. 5 alin. (1) - (8) din Decretul-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum şi celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat, .." ( n.m., sotia are dreptul)