Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

Buna ziua,
I-am cerut medicului de familie sa imi dea concediu medical de la 1 martie însă m-au sunat de la servici ca este nevoie de mine saptamana viitoare si mi-au cerut sa intru in prenatal din luna aprilie. Dacă nu am depus încă concediul la angajator pot sa nu il mai iau? Sau s-a procesat deja de cand mi l-a dat medicul de familie?
la un eventual control tu de fapt esti in concediu prenatal si fizic esti la munca, deci inca lucrezi desi esti in concediu, obligatia ta ca angajat e sa anunti angajatorul ca esti in concediu prenatal, merge pe riscul lui, tu deja esti luata in evidenta de catre medicul de familie. daca nu il inregsitreaza, medicul de familie oricum iti elibereaza in continuare un alt medical pe care e mentionat seria si nr concediului medical initial.
Daca nu l-ati depus la angajator ,atunci mergeti la medic sa va modifice datele de acordare.

Normele de aplicare a OUG 158/2005:
art.33
(4) În situația în care unui asigurat i se acordă certificat de concediu medical pentru o anumită perioadă, iar asiguratul dorește să își reia activitatea profesională înainte de expirarea perioadei de valabilitate a certificatului de concediu medical, este obligatorie modificarea acestuia, în mod corespunzător, de către medicul care a eliberat certificatul.