Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Chitanta sau bon fiscal?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Chitanta sau bon fiscal?

Buna ziua!
In numele societatii la care lucrez am achizitionat bunuri in valoare aproximativa de 1900 lei, pentru care mi-a fost eliberata factura fiscala si bon fiscal pentru plata cu numerar.
Raspunsul de la firma a fost ca nu ma pot justifica ca am platit, pentru ca mi-a fost eliberat bon fiscal si ca de fapt trebuia sa primesc chitanta fiscala, ca asa se procedeaza intre persoane juridice.
Acum a ramas ca eu sa fac demersuri, ca cei da la firma de unde am luat bunurile sa-mi elibereze chitanta, dar acestia nu-mi elibereaza pe motiv ca se incarca cu incasarea de doua ori.
Care este baza legala si cum pot rezolva aceasta problema? #-o
O societatea care lucreaza cu casa de marcat, poate emite catre o alta persoana juridica, factura iar la achitarea facturii poate emite bon din casa de marcat conform oug 28/1999 sau chitanta.