Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cum se indexează pensiile conform OUG 59/2017
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cum se indexează pensiile conform OUG 59/2017

În Art. VII din OUG 59/2017 punctul 2 se prevede: Articolul 59 (din Legea 223/2015) se modifică şi va avea următorul cuprins:
„Art. 59. — Cuantumul pensiilor militare de stat se actualizează, din oficiu, în fiecare an, cu rata medie anuală a inflaţiei, indicator definitiv, cunoscut la data de 1 ianuarie a fiecărui an în care se face actualizarea şi comunicat de Institutul Naţional de Statistică. Dacă în urma actualizării rezultă un cuantum al pensiei mai mic, se păstrează cuantumul pensiei aflat în plată.”
Aș dori dacă se poate să mă lămuriți ce însemnă expresia
” rata medie anuală a inflaţiei, indicator definitiv, cunoscut la data de 1 ianuarie a fiecărui an în care se face actualizarea” sau mai bine zis pe anul 2018 pensiile vor fi indexate cu rata inflației pe anul 2017, sau cu inflația pe anul 2018. La fel pentru anul 2017, rata inflației cărui an se aplică ...... toate acestea, avându-se în vedere că INS a comunicat rata inflației pentru anul 2017 la 12.01.2018.
Vă mulțumesc.
nu mă poate ajuta nimeni?