Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Acordarea indexarii de 5,25 % pentru intreg anul 2017
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Acordarea indexarii de 5,25 % pentru intreg anul 2017

Eu am iesit la pensie din cadrul MAI in data de 16.08.2017 .Doresc sa aflu daca pot ataca, si am sansa sa castig in instanta decizia Casei de pensii sectoriala a MAI care a hotarat ca incepand cu data intrarii in vigoare a OUG 59/2017 (07.08.2017), majorarea pensiilor militare mentionata, stabilita prin OUG 99/2017, adica 5,25 % nu se mai acorda. Observatia mea este ca OUG 59/2017 modifica art 59 din Legea 223/2015 insa prevederea care stabileste acordarea majorarii de 5,25% pe tot parcursul anului 2017 este in fapt o dispozitie din OUG 99/2017 care nu modifica in acest sens Legea 223/2015 ci doar face referie la art 59 alin (1) din legea pensiilor militare de stat. Prin urmare dupa parerea mea OUG 59/2017 nu afecteaza in niciun fel acordarea majorarii de 5,25% care ramane un drept activ pe toata durata de valabilitate a OUG 99/2017 respectiv pana la data de 31.12.2017 .Modificarea art 59 din Legea 223/2015 prin OUG 59/2017 nu schimba fundamental cadrul existent ci doar modifica forma textului, norma noua care inlocuieste vechiul art 59 referindu-se in egala masura la indexarea anuala care se va aplica in conditii noi. Prin urmare dupa considerentele mele nu se poate aprecia ca simpla trimitere din art 12 al OUG 99/2017 catre art 59 alin (1) al Legii 223/2015 (modificat apoi prin OUG 59/2017)ce poate fi de natura a afecta in vreun fel acordarea in continuare a majorarii pensiilor militare de 5,25% in cursul anului 2017, cat timp prevederea care a generat acest drept se mentine in vigoare.
Ați spus că ați ieșit în 16.08.2017! Asta înseamnă că, după ce a intrat în vigoare OG59/2017! Totuși, și în această lege, conf. art. 59 modificat, cuantumul pensiei se actualizează din oficiu, cu rata medie anuală! Astfel că, dacă nu ați primit încă indexarea din 2017, cineva de la casa de pensii, a greșit! Trimiteți o cerere să vedeți care este răspunsul și, dacă nu există o explicație logică, trebuie să vă adresați unei instanțe!
Am 35 ani vechime din care 10ani ca ofițer in funcție de colonel ieșind la pensie in 2006 cu pensie militară...dar pentru cei 24 an ca civil cu contributivitate nu am primit nici un ban .Ce este de făcut ..? Va mulțumesc