Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA poate angaja?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA poate angaja?

BUNA ZIUA.AM UN PFA MAGZIN DE IMBRACAMINTE.POT SA-MI ANGAJEZ SOTUL SOFER CU CONTRACT DE MUNCA INDIVIDUAL?DIN CATE AM CITI IN OG.44/2008 ATATA TIMP CAT AM FAPTE DE COMERT (ADAOS COMERCIAL-COMERCIANT) POT ANGAJA.
PFA A FOST INFINTATA IN SEPT.2009 SI AM DECALRAT LA FINANTE IMPOZIT PE BAZA NORMELOR DE VENIT.AM INTELES CA ATAT TIMP CAT AM FAPTE DE COMERT TREBUIE SA INTOCMESC BALANTA IN FIECARE LUNA,CONTABILITATE IN PARTIDA DUBLA.(IN AFAR DE REGISTRUL DE INCASARI SI PLATI).AM FOST LA ITM SI MI-AU SPUS CA DOAR DACA MA TRANSFER LA INTREPRINDERE INDIVIDUALA,DAR DACA POT ANGAJA VA ROG SA-MI DATI EXACT LEGEA UNDE SCRIE CLAR CA POT ANGAJA SA LE-O POT ARATA.
Cel mai bine este pentru dv. sa va deschideti o "intreprindere familiala", asa puteti sa lucrati cu sotul dv. fara probleme.:luck:
nici macar n-am trecut pe la primarie.toate actele de infintare le-am facut la ORC.
petronela_marila a scris:

nici macar n-am trecut pe la primarie.toate actele de infintare le-am facut la ORC.

Stimata Doamna mergeti la ORC si transformati PFA in Intreprindere Individuala Autorizata, este simplu, dupa ce ati inregistrat, I.I.A. angajati sotul si alte persoane fara probleme.
Nu va speriati, cititi cu mare atentie OG 44/2008, daca aveti intrebari va stau la dispozitie.
Succes.