Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... poprire
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

poprire

Buna ziua,

va deranjez cu cateva intrebari: in cazul in care ratele ptr un credit nu au fost platite si debitorul a fost instiintat/somat sa plateasca, cu nici un raspuns din partea acestuia, poprirea se face prin hotarare judecatoreasca fara instiintarea datornicului? Acesta nu este anuntat ca este parte intr-un proces?

Executarea silita prin poprire cum se realizeaza ? se trimite aceasta hotarare de poprire la toate bancile?

Multumesc,
OG nr 5/2001 privind procedura somatiei de plata
Art 1(1)Procedura somatiei de plata se desfasoara ,la cererea creditorului,in scopul realizarii de bunavoie sau prin executare silita a creantelor certe,lichide si exigibile ce reprezinta obligatii de plata a unor sume de bani,asumate prin contract constatat printr-un inscris ori determinare potrivit unui statut,regulament sau altui inscris ,insusit de parti prin semnatura ori in alt mod admis de lege si care atesta drepturi si obligatii privind executarea anumitor servicii,lucrari sau orice alte prestatii
Art 4 (2) In toate cazurile ,pentru solutionarea cererii,judecatorul dispune citarea partilor,potrivit dispozitiilor Codului de procedura civila referitoare la pricinile urgente,pentru explicatii si lamuriri,precum si pentru a starui in efectuarea platii sumei datorate ori pentru intelegerea partilor asupra modalitatilor de plata
(3)La citatia pentru debitor se vor anexa in copie cererea creditorului si actele depuse de acesta in sustinerea cererii
ynocentta, utilizator
Contractul de credit bancar este titlu executoriu conform OG 99/2006. Astfel nu este nevoie de o hotarare judecatoreasca, executarea silita fiind efectuata in baza acestuia.
Executarea silita prin poprire se face fara somatie, executorul trimind ordin de poprire a eventualelor conturi pe care le aveti la toate bancile din raza sa de competenta.
contractul de credit repreyinta titlu executoriu deci poate fi executat imediat.
din cate stiu eu incepand de anul acesta trebuie si incuvintarea executarii silite pe care o da judecatoria sau tribunalul in functie de suma pe raza caruia are sediul sau domiciliul debitorul
executorul va putea pune poprire pe toate conturile dvs si pe 1/3 din veniturile salariale sau max 1/2 daca sunt mai multi creditorii
inainte de cererea de incuvintare , creditorul va cere stingerea pe cale amiabila a debitului
si dupa incuvintarea de catre instanta , executorul va incerca pe cale amiabila executarea debitului daca nu, va cere investirea cu formula executorie a hotararei judecatoresti si va trece la executare
la incuvintarea executarii silite si la investirea cu formula executorie nu se face citirea partilor din cate stiu eu

din experienta ca si angajator am primit din partea unor executorii bancari cereri de proprire si am observat ca suma ceruta initial de dumnealor si suma obtinuta prin instanta era mult diminuata
in cazul in care singura suma care intra in contul bancar este salariul , aceasta suma este poprita integral sau doar 1/3 sau 1/2 din aceasta suma?