Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 cod CAEN persoane fizice
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

cod CAEN persoane fizice

Buna ziua,

Avem cazul unei persoane fizice care obtine venituri de la o persoana juridica nerezidenta in UE. Persoana fizica si-a declarat la ANAF contractul si este obligata sa depuna lunar D112 si sa isi plateasca individual contributiile. Am introdus datele persoanei fizice intr-un program specializat de salarizare pentru a putea genera D112. In momentul validarii apare eroare in ceea ce priveste neexistenta codului CAEN.

Ce cod CAEN detine o astfel de persoana fizica? Mentionez ca nu este PFA.

Multumesc anticipat!
Ce activitate presteaza , in mod concret , persoana care obtine venitul?
Servicii in domeniul IT si development.
6202 Activităţi de consultanţă în tehnologia informaţiei
Această clasă include planificarea şi proiectarea sistemelor de calculatoare ce integrează hardware, software şi tehnologii de comunicaţii. Serviciile de consultanţă pot include şi activitatea de pregătire a utilizatorilor
sau
6209 Alte activităţi de servicii privind tehnologia informaţiei
Această clasă include alte activităţi privind tehnologia informaţiei şi activităţi anexe care nu sunt clasificate în
altă parte, cum ar fi:
-servicii de recuperare a informaţiilor din calculatoare în caz de dezastru
-instalarea calculatoarelor personale
-servicii de instalare a software
Va multumesc!

O seara placuta!