Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Administrator cu CIM - indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Administrator cu CIM - indemnizatie crestere copil

Buna ziua, am doua intrebari:

- sunt administrator la un SRL si asociat unic si am in derulare un CIM pe functia de administrator societate comerciala (deci nu sunt remunerata prin vreo prevedere din statut, ci prin CIM). Doresc sa stiu daca in aceste conditii, in viitor pot beneficia de indemnizatia si concediul de crestere a copilului, FARA sa numesc un alt administrator al societatii. Daca nu este posibil, as vrea sa stiu care este motivul. Din cauza ca CIM-ul administratorului este suspendat pe perioada concediului, trebuie numit un alt administrator?

- varianta de a-mi modifica functia actuala din administrator societate comericala, in director general, ar putea fi o solutie pentru a putea ramane administrator (neremunerat) in statut si in perioada concediului?
In actul constitutiv sunteti trecut administrator?