Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie sau act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie sau act aditional

Cand vreau sa trec un salariat de pe cim de pe perioada determinatape perioada nedeterminata inainte trebuie sa i fac decizie prin care explic motivul și apoi fac act aditional la contractul individual de munca? Sau ii pot face direct act aditional?
Ioriana, utilizator
1. Mai intai se face o informare , conform prevederile art.17 C.mun.
Art. 17
(1) Anterior incheierii sau modificarii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa persoana selectata in vederea angajarii ori, dupa caz, salariatul, cu privire la clauzele esentiale pe care intentioneaza sa le inscrie in contract sau sa le modifice.

Dupa aceea se incheie actul aditional,

2. Se poate incheia direct actul aditional.
Art.17 C.mun.
....
(2) Obligatia de informare a persoanei selectate in vederea angajarii sau a salariatului se considera indeplinita de catre angajator la momentul semnarii contractului individual de munca sau a actului aditional, dupa caz.
......