Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Prelungire leasing auto
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Prelungire leasing auto

Buna ziua,

Avem pe firma, un contract de leasing auto cu valoare reziduala. Cu 30 de zile inainte de expirarea acestuia, s-a solicitat prelungirea lui, atat telefonic cat si in scris, la care nu am primit nici un raspuns. In schimb, am primit factura pt. valoarea reziduala. Din punct de vedere legal, avem dreptul de a opta pentru prelungirea leasingului?

Acest lucru nu este prevazut in clauzele contractuale, dar Ordonanta nr. 51/1997 privind operaţiunile de leasing şi societăţile de leasing, Cap. III, Art.9 precizeaza ca "Locatorul/Finanţatorul se obligă să respecte dreptul de opţiune al utilizatorului, care constă în posibilitatea de a opta pentru prelungirea contractului sau pentru achiziţionarea ori restituirea bunului".

Va multumesc.
ContSters108643, utilizator
Daca acest aspect nu este stipulat in contract si nici pe cale de mediere nu ati putut obtine reesalonarea in rate a valorii reziduale inseamna ca soc.de leasing a respectat ceea ce era stipulat in contract iar dvs nu aveti decat sa platiti valoarea reziduala.
Cu respect,Alexa....
Buna seara,

In cele din urma, dupa o vizita la sediul firmei de leasing, am primit acceptul pentru prelungirea contractului. Ca in multe alte cazuri, depinde peste ce oameni dai :)

Felicitari !