avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 408 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... an fost prins cu o alcolemie de 0.50 in etilotest
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

an fost prins cu o alcolemie de 0.50 in etilotest

buna am si eu o intrebare am fost prins cu o alcolemie de 0.50 in etilotest si as dori sa st ce mi se intapla ca nu sti nimik as dori sa stiu in sange cam cat imi iese
Buna seara
Dosar penal avand in vedere ca in sange va iesi spre 095 - 1
Angajati-va avocat.
Vi s-a intocmit dosar penal. Daca veti fi trimis in judecata, permisul se anuleaza. Solicitati organului sa platiti dvs contravaloarea probelor biologice.
Valoarea alcoolemiei in sange va fi dubla, de principiu.

In cazul in care se va dispune trimiterea in judecata, instanta de judecata poate dispune aplicarea unei amenzi penale, amanarea aplicarii pepdepsei ori suspendare sub supraveghere.

Amenda penala
poate fi avea un cuantum ridicat, permisul de conducere este anulat, redobandirea se face in termen de 6 luni de la data platii amenzii penale, ori de la stingerea ei, in alta modalitate.

Amenda penala presupune condamnarea dumneavoastra, va fi efectuata o mentiune in cazierul judiciar.

Din amenda penala rezulta interdictii si decaderi, aceasta fiind o forma de condamnare.


Amanarea aplicarii pedepsei(art. 83 din Codul penal ), presupune efectiv temporizarea aplicarii unei pedepse, existand un termen de supraveghere, termen ce incepe sa curga de la ramanerea definitiva a hotararii.

Termenul aplicat este de 2 ani, in sarcina dumneavoastra fiind instituite masuri de supraveghere si obligatii, pe care trebuie sa le indepliniti, sub sanctiunea revocarii.

Prin urmare, instanta poate sa dispuna obligarea dumneavoastra la prestarea unei activitati neremurate,in folosul comunitatii, ori la urmarea unui curs de calificare profesionala.

( obligatiile sus amintite sunt facultative).

Frecventa la SERVICIUL DE PROBATIUNE este obligatorie, fiind intocmit un plan, in acest sens.

Permisul nu este anulat, este suspendat pe o perioada de 90 de zile.


Suspendarea sub supraveghere.(art.91 din Codul penal) reprezinta o veritabila forma de condamnare, un mod de individualizare judiciara a pedepsei, permisul este anulat, insa poate fi redobandit intr un an de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare.

da si daca platesc eu contra valarea ce se va intpla? cu permisu

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Vi s-a intocmit dosar penal. Daca veti fi trimis in judecata, permisul se anuleaza. Solicitati organului sa platiti dvs contravaloarea probelor biologice.


da si daca platesc eu contra valarea ce se va intpla? cu permisu

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Vi s-a intocmit dosar penal. Daca veti fi trimis in judecata, permisul se anuleaza. Solicitati organului sa platiti dvs contravaloarea probelor biologice.


Alte discuții în legătură

Există o limită pentru alcoolemie în sânge, cutumiară, până la care instanțele de judecată pot dispune amânarea aplicării pedepsei? andreilunca1986 andreilunca1986 Buna ziua. Exista o limita pentru alcoolemie in sange, cutumiara, pana la care instantele de judecata pot dispune amanarea aplicarii pedepsei? (vezi toată discuția)
Amenda penala cu amanarea aplicarii pedepsei ! Breazu92 Breazu92 Buna ziua , de curand am fost judecat la jud Campina in legatura cu un dosar penal alcool la volan , avocata mea a cerut amenda penala cu amanarea aplicarii ... (vezi toată discuția)
Alcoolemie 0.64 în aerul expirat (măsurare cu etilotestul) mcchris mcchris Buna ziua. Am facut o mare prostie si as avea nevoie de niste sfaturi competente. Am fost depistat cu 0.64 mg/l la etilotest dupa ce am consumat 3 beri intr-un ... (vezi toată discuția)