Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Continuare studii
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Continuare studii

Salutare! Ma numesc Alex și am 30 de ani, am terminat 11 clase Scoala profesionala și as dorii sa îmi continui studiile. Exista posibilitate de a susține e examenul de bacalaureat fără a parcurge încă trei ani de studiu?
Nu este posibil asa ceva.

Conform art.77 alin.2 din Legea 1/2011, elevii care au promovat clasa a XII-a/a XIII-a vor susține examenul național de bacalaureat.
Legea Educației s-ar putea schimba până la finalul acestui an, astfel încât să rezolve problemele actualei Legi 1 din 2011, adoptată prin asumarea răspunderii de către guvernul Boc. S-ar putea schimba admiterea la liceu, dar și la facultate, bacalaureatul ar putea fi diferențiat, în funcție de nivelul de pregătire al fiecărui elev, iar învățământul profesional ar putea fi reorganizat, pentru a deveni cât mai eficient. Se mai dorește eliminarea numirilor politice în școli și a imixtiunii angajațiilor Consiliilor Județene în evaluarea directorilor. Legea se va dezbate în Parlament.
În Anglia am fost admis la. Facultate cu 3 ani de profesionala după un examen de admitere. Sistemul de învățământ din România din păcate nu funcționează.
Ale xxx, utilizator