avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Continuare studii
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Continuare studii

Salutare! Ma numesc Alex și am 30 de ani, am terminat 11 clase Scoala profesionala și as dorii sa îmi continui studiile. Exista posibilitate de a susține e examenul de bacalaureat fără a parcurge încă trei ani de studiu?
Cel mai recent răspuns: Ale xxx , utilizator 22:47, 20 Martie 2018
Nu este posibil asa ceva.

Conform art.77 alin.2 din Legea 1/2011, elevii care au promovat clasa a XII-a/a XIII-a vor susține examenul național de bacalaureat.
Legea Educației s-ar putea schimba până la finalul acestui an, astfel încât să rezolve problemele actualei Legi 1 din 2011, adoptată prin asumarea răspunderii de către guvernul Boc. S-ar putea schimba admiterea la liceu, dar și la facultate, bacalaureatul ar putea fi diferențiat, în funcție de nivelul de pregătire al fiecărui elev, iar învățământul profesional ar putea fi reorganizat, pentru a deveni cât mai eficient. Se mai dorește eliminarea numirilor politice în școli și a imixtiunii angajațiilor Consiliilor Județene în evaluarea directorilor. Legea se va dezbate în Parlament.
În Anglia am fost admis la. Facultate cu 3 ani de profesionala după un examen de admitere. Sistemul de învățământ din România din păcate nu funcționează.
Ultima modificare: Marți, 20 Martie 2018
Ale xxx, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transfer de la o unitate de invatamant la alta (liceu) emaio emaio Buna ziua. As dori sa stiu care sunt conditiile de transfer de la un liceu la altul, dar si de la un profil la altul. Am o fata in clasa a IX a, la un liceu cu ... (vezi toată discuția)
Scoala profesionala=studii medii? mirela2000 mirela2000 Buna ziua, Este considerata efectuarea a zece clase plus scoala profesionala ca fiind studii medii? Dar absolvirea a XII clase fara diploma de bacalaureat? ... (vezi toată discuția)
Echivalare studii??? MariusMarius11 MariusMarius11 Daca am absolvit școala profesională de 2 ani in anul 1991 după ce am terminat școala generală de 10 clase, se poate sa mi se echivaleze cu diploma de ... (vezi toată discuția)