Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Echivalare studii???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Echivalare studii???

Daca am absolvit școala profesională de 2 ani in anul 1991 după ce am terminat școala generală de 10 clase, se poate sa mi se echivaleze cu diploma de liceu de 12 clase??
Teoretic am făcut tot 12 clase 2 ani profesionala și 10 generala...
Cum ar trebui sa procedez?
Dupa cate stiu eu nu se echivaleaza.Liceul este o forma de invatamant la zi care se termina cu o diploma de bacalaureat.Scoala profesionala este o scoala de meserii.
Scoala profesionala nu se poate echiva cu liceul ... din cate cunosc, un absolvent de școală profesională vrea să susțină examenul de Bacalaureat, trebuie să facă doi ani de completare, adică clasele a XI-a și a XII-a la forma de învățământ la zi, sau 3 – clasele a XI-a, a XII-a și a XIII-a – la seral/frecvență redusă.