Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract de închiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract de închiriere

Bună ziua! Am un contract de închiriere în val de 2400 lei lunar Întrebarea mea este ce impozit am de plata? Menționez ca nu lucrez, deci sunt casnica de 2ani Va mulțumesc frumos!
Impozitul de 10% se va aplica pe 60% din valoara totala anuala a chiriei. Si in afara acestui impozit pe venit, daca acea parte anuala de 60% este peste 22800 lei, veti plati si contributiile sociale. Veti depune la finante acea declaratie unica despre care se vorbeste zilele astea.