Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Închiriere apartament persoana fizica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Închiriere apartament persoana fizica

Vă rog să-mi spuneți ce declarație se depune pentru închirierea unui apartament persoana fizica și cum se calculează venitul din chirie și taxele aferente.Multumesc frumos
Veti depune declaratia unica in maxim 30 de zile de la semnarea contractului. Impozitul anual pe venit este 10% aplicat la valoarea venitului net anual care este 60% din valoarea chiriei anuale conform contractului.
Contributii sociale veti plati doar daca venitului net anual este peste valoarea plafonului a 12 salarii minim brute pe economie care in acest an este 22800 lei. Procentele sunt 10% cass si 25% cas si se aplica la valoarea plafonului.