Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venit chirii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venit chirii

Bună ziua. Începând cu 1 aprilie, am închiriat o proprietate, cu suma de 280 euro, lunar. Întrebare :
Ce impozit pe venit plătesc la această sumă anual sau, mă rog, lunar ?
Va mulțumesc, mult.
Se plateste 10% impozit pe venit aplicat la o valoare care reprezinta 60% din totalul venitului anual din inchrire. In plus, daca acea valoare care reprezinta 60% din totalul venitului anual din inchrire este mai mare de 22800 lei veti plati si contributii sociale la sanatate si pensie. Depuneti declaratia unica 212 in maxim 30 de zile de la semnarea contractului.