Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA SPLIT TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

SPLIT TVA

Buna ziua,
Incepand cu data de 1 martie societatea noastra a intrat pe TVA split. Putem achita din contul de tva , tva-ul de pe o factura de furnizor din 2017 ? Factura este neachitata la data de 20.03.2018.
Va multumesc!
Da. OG 23/2017:

(3) Persoanele înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal care aplică mecanismul plăţii defalcate a TVA au obligaţia să plătească contravaloarea TVA aferente achiziţiilor de bunuri şi servicii din contul de TVA, cu excepţia operaţiunilor prevăzute la art. 14 alin. (1).