Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cand curge perioada de suspendare a dreptului de a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cand curge perioada de suspendare a dreptului de a conduce

In data de 26.07.2017 am primit decizia definitiva de la Judecatorie : amanarea aplicarii pedepsei pe un timp de supraveghere de 2 ani de zile + interzicerea dreptului de a conduce pe aceeasi perioada. Am facut apel doar pentru litera G, adica doar pentru a inlatura masura complementara de a nu conduce iar Curtea de Apel Bucuresti, in data de 28.09 a pronuntat decizia : Admite apelul declarat. Desfiinteaza in parte sentinta atacata si in fond, rejudecand : Reduce durata interdictiei inculpatului de a nu conduce la 1 an. Intrebarea este de cand incepe aceasta perioada de un an, de la data deciziei primei instante sau de la data deciziei instantei superioare, Curtea de Apel Bucuresti?
Efectele deciziei penale curg de la data ramanerii definitive, adica de la data pronuntarii deciziei Curtii de Apel! [ link extern ] /