Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ce se intampla daca nu mai platesc un credit de nevoi ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ce se intampla daca nu mai platesc un credit de nevoi personale

Ce mi se poate intampla legal daca nu mai pot achita un.credit de nevoi personale ,mentionez ca este fara giranti,nu am.casa,masina sau alte bunuri,la acel, moment eram divortat,nu am pus pe nimeni altcineva pe credit ca si coplatitor
Daca nu mai achitati un numar de rate,creditorul cu scopul recuperarii debitului va demara procedura de recuperare debit in instanta,care poate sa dispuna hotarare judecatoreasca de obligare a dv la plata debit acumulat eventual cheltueili de judecata
Creditorul in baza hotararii judecatotresti va contacta executor judecatoresc care va demara [procedura de executare silita a bunurilor in evidenta dv
daca nu aveti bunuri in evidenta executorul va informa creditorul ca nu sunteti solvabil
Creditorul are dreptul sa staruie in cererea catre executor de executare silita a eventualelor bunuri ,drepturi salariale,conturi
Daca nu veti avea bunuri in evidenta ,posibil ca la un moment dat,creditorul sa inceteze in procedura de recuperare debit
Va multumesc