Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Comisia de disciplina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Comisia de disciplina

Daca esti chemat de catre firma unde lucrezi in comisia de disciplina pe motiv ca ai "furat" forțandu-te sa-ti dai demisia te pot concedia?Iti pot desface conteactul de munca?Mentionez ca acea convocare a fost facuta in scris.
Astfel de "presiuni" - in scopul formularii demisiei apar atunci cand angajatorul nu are motive temeinice pentru concedierea individuala....
Va pot desface c.i.m. disciplinar, dar numai dupa efectuarea cercetarii disciplinare.

In cursul cercetarii disciplinare prealabile salariatul are dreptul sa formuleze si sa sustina toate apararile in favoarea sa si sa ofere persoanei imputernicite sa realizeze cercetarea toate probele si motivatiile pe care le considera necesare, precum si dreptul sa fie asistat, la cererea sa, de catre un avocat sau de catre un reprezentant al sindicatului al carui membru este.
Multumesc pentru raspuns