avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dupa pierderea recursului la judecatorie se poate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dupa pierderea recursului la judecatorie se poate actiona la curtea de apel ?

Buna ziua
In urma pierderii procesului la judecatorie , am pierdut si recursul la TRIBUNAL.
Pot actiona si la Curtea de Apel ? Sau unde ?
Procesul are actiunea :anularea unui titlu de proprietate ilegal .
Va multumesc.
Ultima modificare: Duminică, 25 Octombrie 2009
Lucian P, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters82972 , utilizator 09:30, 26 Octombrie 2009
Eu nu as paria pe Curtea de Apel.
Contestatia in anulare este o cale extraordinara de atac, reglementata de art.317-321-C.pr.civ. se depune si se judeca de instanta a carei hotarare se ataca.
Revizuirea, este de asemenea o cale extraordinara de atac, are acelasi regim de solutionare, cu o exceptie: pct 7 art322.Adica sunt doua hotarari judecatoresti definitive care se bat cap in cap.
Abia in acest caz intervine instanta superioara in grad.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura bughi69 bughi69 Buna ziua Dupa recursul unui proces de contencios administrativ daca acesta a fost nefavorabil, \"dar totusi\" , care ar fi caile de a merge mai departe ? ... (vezi toată discuția)
Cai de atac ioanandrei ioanandrei Va rog mult sa-mi spuneti : daca intr-un proces( cauza evaluabila in bani , bun imobil evalut peste 100.000,0 ron) , unde prima instanta ,care a judecat ... (vezi toată discuția)
Recurs pierdut, cai extraordinare de atac bosbaros bosbaros am pierdut un proces in contencios administrativ si am facut recurs la curtea de apel unde si aici am pierdut mi sa respins recursul pot merge mai departe la ... (vezi toată discuția)