Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... copil cetatean britanic
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

copil cetatean britanic

Buna ziua ,cine ma poate ajuta cu un sfat ,m-am stabilit in Uk din 2008 am o fetita de 2 ani care poseda pasaport britanic ,problema este ca nu sunt casatorit cu mama fetitei si noi avem pasapoarte romanesti ,peste 1 luna mama impreuna cu ,copilul ar vrea sa calatoreasca in italia ce fel de procura am nevoie odata ce fata are pasaport britanic si mama romanesc .( reamintesc ca parintii au nume diferete deoarece nu suntem casatoriti)

Cornelia Dayes a scris:

Eu incep sa cred ca nu prea mai vorbim despre aceasi stare de fapt, Sau de drept. Ma bucur oricand sa aud despre statutul notarului public din Romania, dar am mari indoieli ca se aplica pe teritoriul Marii Britanii. Mai ales ca acolo nu exista notari publici. Nu in sensul de persoana investita cu o anume autoritate de catre acel stat.

Nu va contrazic in ce priveste obligativitatea parintilor de a intocmi acte civile romanesti copilului nascut in strainatate. Avand in vedere varsta copilului aceste acte civile constau acum in certificatul de nastere Romanesc, emis prin transcrierea celui strain. Nu exista un termen de decadere din dreptul de a face transcrierea, deci eu cred ca parintii sunt in ordine deocamdata. La prima vizita in Romania, ar trebui facut si acest lucru. Dar, nu asta a fost intrebarea utilizatorului...

Pasaportul Romanesc obligatoriu pentru copilul sub 14 iarasi de acord cand copilul are doar cetatenie Romana. Dar, din nou nu este cazul acestui copil. Conform legilor aplicabile in tara in care s-a nascut (legi pe care Romania le respecta in baza obligatiilor bilaterale din varii tratate internationale) copilul a primit si un tip de cetatenie britanica, deci are dreptul legal sa calatoreasca cu pasaport britanic. Nu stiu ca statul Roman sa fi interzis cetatenilor sai sa dobandeasca in orice mod o a doua cetatenie. Doar autoritatile emitente (Marea Britanie) au dreptul sa retraga acest pasaport, intre timp celelalte state, in baza acelorasi acorduri internationale, au obligatia sa respecte dreptul liber de calatorie al posesorului pasaportului.

Aplicand cetatenia Romana a minorului, acesta are doar iesirea din teritoriul Romaniei conditionata de aprobari ale parintilor. Atat. Regula care urmeaza sa se aplice indiferent de pasaportul cu care calatoreste copilul atunci cand paraseste teritoriul acestei tari. Iarasi nerelevant in cazul de fata, parintii intentioneaza sa calatoreasca UK - Italia - UK.

Pai totusi nu prea suntem de acord amandoi sa aplicam si pentru un pasaport romanesc , cred ca pasaportul britanic fata de cel romanesc este mult mai superior , nu vreau sa ma intelegeti gresit , de ce am citit intr-un mesaj anterior cum ca exista o lege unde zice ca ar trebui sa detina si un pasaport romanesc !? fetita nu are nici o legatura cu Romania , de ce la noi exista o birocratie de nedescris absolut din toate punctele de vedere si niste legi date fara rost , mai bine contactez HMPO , Multumesc mult

Cornelia Dayes a scris:

Eu incep sa cred ca nu prea mai vorbim despre aceasi stare de fapt, Sau de drept. Ma bucur oricand sa aud despre statutul notarului public din Romania, dar am mari indoieli ca se aplica pe teritoriul Marii Britanii. Mai ales ca acolo nu exista notari publici. Nu in sensul de persoana investita cu o anume autoritate de catre acel stat.

Nu va contrazic in ce priveste obligativitatea parintilor de a intocmi acte civile romanesti copilului nascut in strainatate. Avand in vedere varsta copilului aceste acte civile constau acum in certificatul de nastere Romanesc, emis prin transcrierea celui strain. Nu exista un termen de decadere din dreptul de a face transcrierea, deci eu cred ca parintii sunt in ordine deocamdata. La prima vizita in Romania, ar trebui facut si acest lucru. Dar, nu asta a fost intrebarea utilizatorului...

Pasaportul Romanesc obligatoriu pentru copilul sub 14 iarasi de acord cand copilul are doar cetatenie Romana. Dar, din nou nu este cazul acestui copil. Conform legilor aplicabile in tara in care s-a nascut (legi pe care Romania le respecta in baza obligatiilor bilaterale din varii tratate internationale) copilul a primit si un tip de cetatenie britanica, deci are dreptul legal sa calatoreasca cu pasaport britanic. Nu stiu ca statul Roman sa fi interzis cetatenilor sai sa dobandeasca in orice mod o a doua cetatenie. Doar autoritatile emitente (Marea Britanie) au dreptul sa retraga acest pasaport, intre timp celelalte state, in baza acelorasi acorduri internationale, au obligatia sa respecte dreptul liber de calatorie al posesorului pasaportului.

Aplicand cetatenia Romana a minorului, acesta are doar iesirea din teritoriul Romaniei conditionata de aprobari ale parintilor. Atat. Regula care urmeaza sa se aplice indiferent de pasaportul cu care calatoreste copilul atunci cand paraseste teritoriul acestei tari. Iarasi nerelevant in cazul de fata, parintii intentioneaza sa calatoreasca UK - Italia - UK.

Pai totusi nu prea suntem de acord amandoi sa aplicam si pentru un pasaport romanesc , cred ca pasaportul britanic fata de cel romanesc este mult mai superior , nu vreau sa ma intelegeti gresit , de ce am citit intr-un mesaj anterior cum ca exista o lege unde zice ca ar trebui sa detina si un pasaport romanesc !? fetita nu are nici o legatura cu Romania , de ce la noi exista o birocratie de nedescris absolut din toate punctele de vedere si niste legi date fara rost , mai bine contactez HMPO , Multumesc mult
cum sa fie cetatean roman de la nastere !? daca atunci cand sa nascut automat mi-au dat certificat de nastere britanic , nu vad explicatia dvs.sau ce incercati sa imi spuneti ,unde ma obliga pe mine Statul roman sa aplic si pentru un pasaport romanesc !? si de ce !? Multumesc

ContSters466354 a scris:

Pentru o mai mare siguranta dati o declaratie pe propria raspundere in fata unui notar public local pe care sa o traduceti in limba italiana si sa o apostilati. Ceea ce ma intriga din raspunsurile distinsilor avocati este lipsa de informare completa a dvs. Ma refer la obligativitatea parintilor de a face actele romanesti (certificat de nastere si pasaport) ale fetitei intrucat ESTE cetatean roman de la nastere

Buna seara , si inca o intrebare daca am vrea sa venim in Romania , ( noi parintii posedand pasapoarte romanesti ) si fetita britanic , Care sunt cerintele statului roman avand in vedere ca noi nu suntem casatoriti .si purtam nume diferite!? multumesc anticipar
mariusdoroftei a scris:

cum sa fie cetatean roman de la nastere !? daca atunci cand sa nascut automat mi-au dat certificat de nastere britanic , nu vad explicatia dvs.sau ce incercati sa imi spuneti ,unde ma obliga pe mine Statul roman sa aplic si pentru un pasaport romanesc !? si de ce !? Multumesc

ContSters466354 a scris:

Pentru o mai mare siguranta dati o declaratie pe propria raspundere in fata unui notar public local pe care sa o traduceti in limba italiana si sa o apostilati. Ceea ce ma intriga din raspunsurile distinsilor avocati este lipsa de informare completa a dvs. Ma refer la obligativitatea parintilor de a face actele romanesti (certificat de nastere si pasaport) ale fetitei intrucat ESTE cetatean roman de la nastere

Dl Doroftei, cel mai bine ar fi sa mergeti dvs la un Citizens Advice Bureau unde stiti ca vin si solicitors specializati pe Immigration Law. Intrebati acolo ce fel de cetatenie britanica are copilul dvs. Este o forma de cetatenie cu drepturi limitate, ce stiu eu cu siguranta este ca nu ar putea transmite aceasta forma de cetatenie copilului ei propriu cand il va avea. Posibil sa existe si limitari in ce priveste recourse to public funding si drepturi electorale, etc.
In ce priveste cetatenia Romana, copilul a primit-o de drept la nastere, nu va puteti opune. Tot ce este necesar este ca unul dintre parinti, oricare sa fie cetatean Roman si atat. Locul nasterii sau alte cetatenii ale copilului sau parintilor nu sunt importante. Este un drept pe care il are si nu i-l puteti lua, daca nu ii faceti dvs acte romanesti isi poate face singura dupa ce devine majora. Intre timp evident nu are nici un beneficiu din partea statului Romana. Copilul are dreptul (nu obligatia) sa detina pasaport Romanesc, insa poate calatori si cu orice alt pasaport emis valabil pe numele ei.
Masura de a avea acordul autentificat al parintilor la iesirea de pe teritoriul Romaniei este impusa pentru protectia copiilor si atunci cand oricare dintre parinti (sau o alta persoana) IESE cu minora din Romania are nevoie de aceste procuri. Nu as incadra-o neaparat ca birocratie.
Inca odata, numele diferite ale parintilor nu sunt nicicum relevant aici, nu este singurul copil al carui parinti nu poarta acelasi nume.