avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Se poate amenaja loc de fumat în unitățile sanitare ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Se poate amenaja loc de fumat în unitățile sanitare ?

Buna seara, mă confrunt cu o problema privind locul de fumat.
În sediile Direcției de sănătate publica sau in curtea acestora se poate amenaja Loc pentru fumat ? Dacă da, conform la ce lege ?
Care este procedura ?
Pentru ca in legea 349 /2002 art. 3 Se interzice complet fumatul in unitatile sanitare, de stat si private.
Totusi cum putem amenaja un loc de fumat ?
Astept raspunsurile dumneavoastră, Vă multumesc.
Cel mai recent răspuns: Petri75 , utilizator 20:33, 27 Martie 2018
Nu trebuie sa citati raspunsurile sau legea de fiecare data... . se cunosc prevederile acesteia.

Dvs doriti sa stiti daca in interiorul curti DSP se poate amenaja locuri de fumat , intrucat in interiorul cladirii legea este clara : NU.

De ce nu invocati si alin.2 al art.3 din Legea 349/2002 ?
Intenția mea este să pot amenaja acel spațiu dar să am baza legală. Pentru că acei care sunt fumători oricum, fumează, se ascund pe unde pot...., din acest motiv vreau să amenajez acel loc, în curte , alt loc etc.
Atunci când vin controale de la ISU, PSI, etc., să pot indica baza legală.
Mă înțelegeți ?
Vă mulțumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este legal? Angheluta Angheluta Buna seara!Va rog,mult sa ma lamuriti cu o problema! Lucrez la o firma privata iar noul director general de o saptamina a desfiintat locurile special amenajate ... (vezi toată discuția)
Legea care interzice fumatul crisandra crisandra Buna ziua! Oare stie cineva numarul legii care interzice fumatul in baruri si restaurante, incepand cu data de 01.01.2009. Va multumesc! (vezi toată discuția)
Legea nr. 15/2016 legea antifumat Radu_Lucian Radu_Lucian Buna ziua, Pot sa amenajez locul pentru fumat pe balcon, daca acesta nu este inchis? (vezi toată discuția)