Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Se poate amenaja loc de fumat în unitățile sanitare ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Se poate amenaja loc de fumat în unitățile sanitare ?

Buna seara, mă confrunt cu o problema privind locul de fumat.
În sediile Direcției de sănătate publica sau in curtea acestora se poate amenaja Loc pentru fumat ? Dacă da, conform la ce lege ?
Care este procedura ?
Pentru ca in legea 349 /2002 art. 3 Se interzice complet fumatul in unitatile sanitare, de stat si private.
Totusi cum putem amenaja un loc de fumat ?
Astept raspunsurile dumneavoastră, Vă multumesc.
Nu trebuie sa citati raspunsurile sau legea de fiecare data... . se cunosc prevederile acesteia.

Dvs doriti sa stiti daca in interiorul curti DSP se poate amenaja locuri de fumat , intrucat in interiorul cladirii legea este clara : NU.

De ce nu invocati si alin.2 al art.3 din Legea 349/2002 ?
Intenția mea este să pot amenaja acel spațiu dar să am baza legală. Pentru că acei care sunt fumători oricum, fumează, se ascund pe unde pot...., din acest motiv vreau să amenajez acel loc, în curte , alt loc etc.
Atunci când vin controale de la ISU, PSI, etc., să pot indica baza legală.
Mă înțelegeți ?
Vă mulțumesc.