Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA deschis in 2017 - declaratie unica
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA deschis in 2017 - declaratie unica

Buna ziua,

Stie cineva - pentru un PFA deschis in 2017 si 3 luni de activitate - daca veniturile au fost sub 22.800 lei pe cele 3 luni, cum se vor plati contributiile CAS si CASS - prin declaratia unica? Mai sunt ele obligatorii daca nu se depaseste baremul de venit? Sau se raporteaza la lunile lucrate ?

Multumesc !
Declaratia unica nu mai face referire la ceea ce a fost ci ceea ce declarati ca estimat pentru 2018, adica cam ce aparea in d220. Si fata de ce estimati, veti plati contributii sociale daca acel estimat este peste plafon.
george-neagu, moderator