Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia unica
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia unica

Buna ziua!
As dori sa aflu ce fac cei care au depus declaratia 200 pentru anul 2017 si declaratiile 220 si 600 pentru anul 2018. Eu sunt in aceasta situatie si nu cred ca sunt singura.
Mai depun declaratia 600(unica) ?
Va multumesc!
O sa depuneti si declaratia unica 212 cand se va putea caci pana acum inca nu.
Eu am depus si 200 si 220 . Mai trebuie sa depun si declaratia 600 ? Mentionez ca nu am avut venituri pe 2017 care sa depaseasca 1900 lei x 12 luni si din cate am citit nu sunt obligat sa ma asigur la vechime sau sananatate , iar aceasta declaratie nu ar mai fi obligatorie in acest caz .
cristy1110, utilizator
Va rog sa cititi textul oug 18 din 2018. Daca aveti pfa o sa trebuiasca sa depuneti si declaratia unica 212. Ea cuprinde pe langa referirile la contributiile sociale pe care dumneavoastra e posibil sa nu fiti nevoit sa le platiti in 2018 (functie de venitul estimat), si cele pentru impozitul pe venit.
Va multumesc!