avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... vaccinarea antirabica a cainilor si pisicilor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

vaccinarea antirabica a cainilor si pisicilor

Buna ziua.Curand Curtea Constitutionala a emis o Decizie nr.23 din 23 ianuarie 2018.Ma intereseaza daca aceasta decizie se refera la faptul ca se vaccineaza cainii si pisicile fara microcip la nivel de tara,sau este data numai pentru niste asociatii.Nu inteleg nimic din aceasta decizie.Legea de microcipare e anulata si DSVSA aplica in continuare legea in mod abuziv?
Cel mai recent răspuns: lore8000 , utilizator 00:18, 28 Martie 2018
Sunteti in eroare
Decizia Plenului CCR din 23 ianuarie 2018 priveste aspectele de neconstituționalitate a;le dispozițiilor legii pentru modificarea și completarea Legii nr.188/1999 privind Statutul funcționarilor publici.
Decizia nr.23 din 23 ianuarie 2018,referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art 13 alin 5 si a sintagmei ,,numai dupa identificarea acestora'',cuprinsa in art.3 din ORD de urgenta a Guvernului 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a cainilor fara stapan,prin raportarea la teza intai a acestui articol,referitoare la actiunea de vaccinare antirabica a cainilor cu stapan
Va intreb pentru ca prin ord1/2014 al ANSVSA toti cainii din tara trebuiau intai microcipati si apoi vaccinati antirabic.Acum pe 23 ian 2018 s-a dat acest ordin care a fost publicat in MO.Nu inteleg daca prin acest ordin medicii veterinari concesionari mai trebuie intai sa microcipeze si apoi sa vaccineze.Dupa publicare in MO am avut controale de la DSVSA care ma obligau sa microcipez in continuare.Nu stiu daca au fost legale sau fost niste abuzuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Înregistrare câine Eugen Lucian Eugen Lucian Dacă animalul este ținut în curte tot trebuie înregistrat și microcipat? (vezi toată discuția)
Timisoara: hotararea consiliului local 146/14.03.2013 - sterilizarea cainilor cu si fara stapan sorinpascu sorinpascu http://www.primariatm.ro/hcl.php?unid=6E88F2A17BD2A9DAC2257B2C00463112 Vreau sa stiu daca acest HCL care nu are la baza nici o lege la nivel national, poate ... (vezi toată discuția)
Acuzatie de furt in cazul unui caine luat de pe strada mihaela999 mihaela999 Buna ziua ! Eu, sotul si o prietena am fost acuzati de furtul unui caniche. In urma cu aproape o saptamana l-am luat de pe strada, l-am dus la veterinar si s-a ... (vezi toată discuția)